 |
|
|
|
| Løsninger - Process Industries for Microsoft Dynamics AX |
|
|
| | |
| |
Process Industries for Microsoft Dynamics AX | |
| | | |
| |
Microsoft Dynamics AX er en fuldt integreret ERP løsning til alle typer
virksomheder. | |
| | | |
| |
Process Industries for Microsoft Dynamics AX er en fuldt integreret ERP løsning til virksomheder indenfor kemikalier, fødevarer, farmaceutiske produkter, papir og metal.
I procesindustrien er der en række specielle behov som for eksempel at kunne planlægge og styre recepter/opskrifter eller omvendte styklister. Produktionen skal optimeres i forhold til hoved- og biprodukter, ligesom der er udvidede krav til den økonomiske styring. Virksomhederne skal kunne planlægge i forhold til forskellige forpakninger, emballage etc., og samtidig optimere udnyttelsen af forgængelige varer og overholde krav til sporbarhed og kvalitet.
Process Industries for Microsoft Dynamics AX giver mulighed for at skabe overblik over hele driften fra A til Z. Med løsningen kan driften forbedres idet salg, produktion, lager, kvalitetskontrol, distribution og kundeservice integreres i produktionsforløbet.
Modulet Total Quality Management, som er en vigtig komponent for en virksomhed i procesindustrien, er en integreret del af den nye version; Process Industries for Microsoft Dynamics AX 2009.
Process Industries for Microsoft Dynamics AX er oprindeligt udviklet, i samarbejde med Microsoft, af den amerikanske virksomhed Fullscope, som er eksperter i procesindustrien.
I 2008 oprettede Microsolutions Fullscope Scandinavia A/S i samarbejde med Fullscope Inc. Det betyder, at vi kan tilbyde stor viden og erfaring indenfor området til procesindustrien i Danmark, Norge og Sverige, samt Nordeuropa.
Process Industries for Microsoft Dynamics AX Process Industries for Microsoft Dynamics AX er en fuldt integreret ERP løsning til virksomheder indenfor kemikalier, fødevarer, farmaceutiske produkter, papir og metal.
I...
Dynamics AX ERP løsningen Microsoft Dynamics AX er til alle typer af virksomheder.
Microsoft Dynamics AX (tidligere Axapta) er et omfattende ERP system til...
Fullscope Fullscope har, i samarbejde med Microsoft, udviklet ERP brancheløsningen Process Industries for Microsoft Dynamics AX, som i dag sælges verden over og har...
Scala Hvis du overvejer et andet ERP system kan vi give professionel rådgivning på baggrund af vores omfattende kendskab til Scala og Dynamics AX.
Det er vores...
| |
|
 |
|
|
Microsolutions er Microsoft Gold Certifed partner |
 |
|
|
|
 |
 |
| |
Case story | |
| |
Container Centralen A/S har optimeret samtlige enheder i 14
lande, og er gået fra at have forskellige arbejdsprocesser til
fælles og strømlinede processer.
- Det har været en spændende men krævende opgave for
os. Vi har diskuteret meget undervejs og processen har været
fantastisk udbytterig, og i dag står vi med et gennemarbejdet
design af vores fremtidige processer. Vigtigst af alt har vi
opnået forståelse og medejerskab for projektet på tværs af
selskaber og funktioner i hele koncernen.
CIO Morten Storm,
Container Centralen | |
 |
|
| Microsolutions A/S | Lundvej 6 | DK-8700 Horsens | Tlf. +45 7560 2480 | Fax +45 7560 2482 | © Microsolutions A/S 2008 |